Z jakiego kamienia budować ogrodzenia?

Z jakiego kamienia budować ogrodzenia?

Duży wybór gatunków kamieni sprawia, że Inwestorom może być trudno określić ten jeden rodzaj, z którego ogrodzenie powinno powstać. Aby nieco ułatwić Państwu podjęcie decyzji, przedstawiamy najważniejsze informacje na temat najpopularniejszych kamieni na ogrodzenia.

  • Granit i porfir – wyróżniają się minimalną nasiąkliwością wilgoci. Z tego powodu są najchętniej wybierane do budowy ogrodzeń, zapewniając im maksymalną ochronę i trwałość. Szczególnie polecane są do budowy ogrodzeń w miejscach wilgotnych i zacienionych.
  • Piaskowiec, dolomit, wapień – są to kamienie stosunkowo miękkie i nasiąkliwe. Z tego powodu najlepiej sprawdzają się przy budowie ogrodzeń w miejscach nasłonecznionych. Zaleca się również ich dokładną impregnację przez wilgocią.
  • Paski i okładziny – inną metodą budowania ogrodzeń z kamienia, jest tworzenie betonowych konstrukcji, które następnie są wykończone kamiennymi okładzinami, przyklejanymi za pomocą specjalnych zapraw klejowych.

Kamień na ogrodzenie

Wybierając kamień do budowy ogrodzenia, trzeba wybierać taki gatunek, który jest twardy i zbity, a także jak najmniej porowaty. Dzięki temu nie będzie chłonął wilgoci z atmosfery. W celu stworzenia wytrzymałego i bezpiecznego połączenia pomiędzy kamieniami, wykorzystuje się cementowe zaprawy. Podczas ich przygotowania należy przestrzegać proporcji 1:3 (1 część cementu na 3 części piasku). Słabsze zaprawy są bardziej podatne na wypłukanie i nie zapewnią odpowiednio mocnego wiązania.